Najczęściej zadawane pytania


Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Skontaktuj się ze mną jeśli masz jakieś wątpliwości.

• Pierwszym etapem poprzedzającym pigmentację jest wypełnienie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia zabiegu, przede wszystkim wykluczenie wszelkich przeciwskazań do wykonania zabiegu. Proszę, nie zatajaj informacji dotyczących Twojego stanu zdrowia. Może mieć to zły wpływ na pigmentację oraz efekt końcowy.
• Kolejny etap to omówienie Twoich preferencji oraz oczekiwań dotyczących m.in. kształtu czy intensywności.
• Następnie wykonuje dokładny i precyzyjny rysunek wstępny, który ma na celu wyznaczyć idealny kształt.
• Po akceptacji rysunku przystępuję do zabiegu. W zależności od miejsca pigmentacji (brwi/usta), sam zabieg trwa około 40 do 120 minut.
• Na zakończenie otrzymasz instrukcje dotyczące pielęgnacji pozabiegowej. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja miejsc poddanych pigmentacji jest równie ważna jak sam zabieg.

Ból jest doznaniem względnym. Sam zabieg nie powinien być dla klientki bardzo odczuwalny i bolesny. W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie, które ma za zadanie zminimalizować ból.

Uzyskanie prognozowanego efektu wymaga zazwyczaj 2 spotkań. Zabieg uzupełniający wykonuje się zwykle po 6-12 tygodniach od pierwszej pigmentacji. Na skórze dojrzałej zazwyczaj najszybciej po 8 tygodniach. Dopigmentowanie ma na celu wzmocnienie efektu, uzupełnienie ubytków oraz wydłużenie trwałości makijażu permanentnego. W szczególnych przypadkach wymagane może być więcej niż jedno dopigmentowanie.

Brwi
Brwi po zabiegu mogą wydawać się zbyt ciemne i przerysowane, a skóra wokół nich zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Jest to naturalny efekt pozabiegowy. Na powierzchni brwi (zwykle 3-4 dnia od wykonania zabiegu) powinna utworzyć się delikatna błonka (w postaci cienkich strupków), która stopniowo zacznie się łuszczyć (do około 10 dnia od wykonania). Podczas złuszczania może być widoczna duża różnica w kolorze pomiędzy strupkiem, a efektem znajdującym się w miejscu gdzie strupek już odszedł. To całkowicie normalne, nie przejmuj się, gdy pod strupkiem nie będziesz widziała wyraźnego koloru. Brwi po całkowitym wyłuszczeniu mogą być jasne, następnie kolor powróci. Pigment stabilizuje się w skórze około 4-5 tygodni i dopiero po tym czasie możemy ocenić efekt pigmentacji.

Usta
W przypadku makijażu permanentnego ust może pojawić się opuchlizna, która znacznie redukuje się już po 2 godzinach od zabiegu, a ustaję po około 24 godzinach. Po tym czasie usta zaczną być suche i spierzchnięte, dochodzi do odpadania małych części naskórka. Intensywny kolor utrzymuje się do wyłuszczenia ust (około 4-5 dni). Stabilizacja pigmentu i koloru następuje po około 5-7 tygodniach od wykonania zabiegu.

Trwałość i niezmienność makijażu permanentnego jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od czynników takich jak:

- Rodzaju skóry - w przypadku skóry normalnej i suchej efekty pigmentacji utrzymują się dłużej, natomiast na skórze tłustej makijaż wyłuszczy się znacznie szybciej. W przypadku skóry naczynkowej, kolor pigmentacji może przyjmować chłodniejsze odcienie.
- Wiek (w przypadku skór dojrzałych pigmentacja będzie utrzymywała się dłużej).
- Stan zdrowia, m.in. choroby autoimmunologiczne, schorzenia przemiany materii (cukrzyca).
- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV - skraca trwałość makijażu permanentnego oraz wpływa na zmianę barwy makijażu.
- Zabiegi kosmetyczne (złuszczające, na bazie kwasów, retinolu).
- Kuracje oczyszczające np. picie ziół z czystka.
- Nieprawidłowa pielęgnacja pozabiegowa.
- Pigment zastosowany przy zabiegu (im ciemniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że utrzyma się w skórze przez dłuższy okres)

Jeśli chcemy, aby makijaż permanentny wyglądał estetycznie należy wykonywać pigmentacje odświeżające. Sugeruję okres 1,5 roku w przypadku brwi i 2 lat w przypadku ust, od ostatniego zabiegu, jednak czas ten w wielu przypadkach może być inny. U każdej osoby proces metaboliczny jest indywidualny, zatem degradacja pigmentu w skórze będzie się różnić.

Dopigmentowanie stanowi drugą część zabiegu, aby efekt był pełny i satysfakcjonujący – powinno zostać wykonane, zwykle po 6-12 tygodniach od pierwszej pigmentacji. W przypadku skóry dojrzałej zwykle najszybciej po 8 tygodniach . Dopigmentowanie ma na celu wzmocnienie efektu, uzupełnienie ubytków oraz wydłużenie trwałości makijażu permanentnego.

Każdy zabieg poprzedzony jest dokładnym i precyzyjnym rysunkiem wstępnym. Dopiero po jego akceptacji przystępuję do pigmentacji.

Szczegółowe informacje dotyczące zaleceń oraz pielęgnacji otrzymasz po zabiegu.

Dzień pierwszy (zabiegowy)
Bezpośrednio po pigmentacji, usta zazwyczaj mają ciemny i intensywny kolor. Nie należy się jednak obawiać, że kolor po zabiegu, będzie tym docelowym. Jest to etap przejściowy. Po wyłuszczeniu znacznie straci on na intensywności. Po zabiegu usta mogą być również obrzęknięte. Opuchlizna może utrzymywać się przez 2 dni, jednak zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach od zabiegu.

Dzień 2-3
Kolor ust może wydawać się mocniejszy niż w dniu zabiegu. Usta mogą być spierzchnięte oraz delikatnie swędzieć. Nakładaj za pomocą patyczka kosmetycznego, cienką warstwę preparatu do pielęgnacji ust, który otrzymasz po zabiegu.

Dzień 4-7
Naturalnym procesem gojenia jest powstawanie strupków, które około 4 dnia zaczynają się łuszczyć. Pamiętaj, aby nie drapać oraz nie odrywać strupków. W miejscach, gdzie strupki zostaną zerwane – pigment może się nie przyjąć. Nie przejmuj się, jeśli kolor wydaje Ci się być zbyt jasny. Stabilizacja pigmentu w skórze trwa około 4 tygodnie. Dopiero po tym czasie można ocenić finalny efekt.

Pełny efekt wymaga zwykle dwóch spotkań. Dopigmentowanie należy wykonać po 6-12 tygodniach od zabiegu.

• Stosuj w obszarze zabiegowym kremy z filtrem, przynajmniej SPF50 podczas opalania (także w solarium) oraz silnej ekspozycji słonecznej.
• Unikaj stosowania w obszarze zabiegowym kosmetyków oraz wykonywania zabiegów silnie penetrujących skórę.
• Pamiętaj, aby dbać o regularne odświeżanie Twojego makijażu permanentnego

Makijaż permanentny różni się od tatuażu zarówno pod względem techniki, jak i pigmentów stosowanych do zabiegu, ale przede wszystkim głębokością wprowadzenia pigmentu. Pigment zostaje wprowadzony w skórze płycej, niż w przypadku tatuażu. Założeniem makijażu permanentnego jest możliwość metabolizowania pigmentu przez organizm, który powinien powolnie i równomiernie się wyłuszczać.